Nerelerden anime izleyebilirim?

Anime izlemeye yeni başlayan birinin ilk sorusu nereden izleyebileceği olur genelde. Yasal olmayan yolları bir kenara koyarsak, anime izlemek için kullanabileceğiniz internet siteleri var, Türkiye’de yayın yapanları 4 tane.

Eskilerin bileceği gibi fi tarihinde anime izlemek daha zordu. Japonya’dan kaynağı alan gönüllü çevirmenler kulaktan çevirir ve yine gönüllerin katkısı ile izlenmeye hazır hale getirilirdi bölümler. Bazılarına Japonya’da yayınlandıktan 1 gün sonra, bazılarına 1 ay sonra ulaşırdık. Yarım kalan seriler olurdu, çevirilerin kalitesi belirsizdi. Ama günümüzde anime siteleri sayesinde Japonya’da yayınlanır yayınlanmaz, güzel bir çeviri ve görüntü kalitesiyle izleyebiliyoruz. Uzun bir süre ama bu sitelere Türkiye’den erişemiyorduk ve VPN gibi çözümlere başvuruyorduk. Fakat son zamanlarda biz de bu sitelerden yararlanabilmeye başladık. Aşağıda kullanabildiklerimizi kısaca tanıttım, hepsinin İngilizce altyazılı olduğunu da unutmayın:

Crunchyroll

Crunchyroll anime izleyebileceğiniz sitelerin en büyüğü. Arşivinde Türkiye’den izlenebilen (şu an itibariyle) 331 seri var. Az bir rakam yurtdışı kataloglarına bakılırsa ama bunun temel nedeni ilk dönemlerinde genel olarak sadece ABD için lisans almış olmaları. Son sezonlarda ama Dünya’ya açılıp daha geniş lisanslar almaya başladılar. Sadece şu anda, başlamış olan 2016 Bahar sezonundan 33 devam eden seri Türkiye için lisanslı, ABD’den ise 43 tane seri izlenebiliyor site üzerinden. Ama bu 10 eksik serinin bazılarını izleyebileceğimiz başka siteler de var.

Crunchyroll’un aylık fiyatı 5 Euro, yıllık fiyatı 40 Euro (4 ay ücretsiz geliyor). Ücretsiz de izleyebilirsiniz ama bölümler bir hafta geç gelir, reklamlarda karşılaşırsınız ve HD yayın alamazsınız.

Güncel sezonun programını buradan görebilirsiniz.

Crunchyroll, TV Tokyo ve The Chernin Group’a ait.

Daisuki

Daisuki ücretsiz bir site, Asatsu-DK ve 6 tane anime stüdyosuna (Toei AnimationAniplexSunriseTMS EntertainmentNihon Ad Systems, ve Dentsu.) ait. Yani tamamen Japonya kaynaklı Crunchyroll’un aksine.

Arşivi geniş değil, nispeten yeni bir site. Ama asıl baktığım benim güncel sezondan neler gösterdikleri. Arşiv de öyle büyüyor zaten. Sadece 4 güncel seri var şu anda, ama sitenin ücretsiz olduğunu da unutmayın. Bu 4 serinin üçü Crunchyroll’un Türkiye’de yayınlamadığı seriler, yani boşluğu kapatıyor biraz.

Viewster

Ücretsiz bir site daha. Bir İsviçre firması. Anime olarak çok geniş bir arşivi yok, ama tamamlanmış serileri yavaş yavaş ekliyor. Simulcast yayınlamaya başlayacaklarını dile getiriyorlar ama, göreceğiz.

Netflix

Netflix’in tanıtıma ihtiyacı yok. Ama Türkiye arşivi, diğer tüm türlerde olduğu gibi animede de dar. Arşivi büyütmelerini umuyoruz.

Son olarak

Türkiye’den anime izlemek için yapabileceğiniz ilk şey bir Crunchyroll üyeliği almak ve bunu Daisuki ile desteklemek. İkisi arasında güncel sezonun büyük bir kısmına erişebilirsiniz. Kaçıdıklarınız da sonraki haftalarda Netflix ve Viewster’a eklenebilir belki.

Crunchyroll, söylediğim gibi, bugünün kuruyla ayda ₺16, yılda ₺130. Bence fiyatının karşılığını veriyor, özellikle yıllık alırsanız.

Paylaşın