Kalp Atışı Dizi İncelemesi

Kalp Atışı ülkemizdeki Kore’den uyarlanan dizilerden sadece bir tanesidir. Kore’den dizi uyarlama furyası bundan 3-4 sene önceye dayanıyor. Türk dizi sektöründeki tıkanmalar yapımcıları yurt dışındaki dizilere yöneltiyor. Türk halkının beğenisine uygun diziler seçilip kendi kültürümüze ve ahlaki anlayışımıza göre yeniden şekillendiriliyor. Kısa bir özetten sonra gelelim kalp atışına…

Asi Kızımız Eylül

Dizideki başrol kadın oyuncumuz herkesin severek izlediği Kuzey Güney’deki Cemremiz. Öykü Karayel dizide annesi, babası yüzünden intihar eden, küçük yaşta üvey anneyle tanışmış, zor bir çocukluk geçiren, daha sonra gençlik döneminde asileşen, vurdumduymaz, dersleriyle ilgilenmeyen ama aynı zamanda IQ’su yüksek çok zeki ve cesur bir kıza hayat veriyor. Küçükken yaşadığı zorluklar onu sert ve içe kapanık biri olmaya zorlamış ki bu yüzden dövüş sporlarıyla ilgileniyor. Kendini dış dünyadan korumak ve duygularını hissettirmemek onun bu hayattan öğrendiği ve motto bildiği şeylerden. Eylül, babasıyla yaşadığı tartışmalardan dolayı babası ve tabi altında yatan asıl neden olan üvey annesinden dolayı babaannesiyle yaşaması için Marmaris’e  gönderiliyor. İşte Eylül’ün yeni hayatı ve geleceğinin temelleri burada atılıyor.

Ali Asaf ve Eylül’ün Karşılaşması

Yeni kaydolduğu okuldaki biyoloji hocası aynı zamanda akıl hocası ve ileride aşık olacağı adam Ali Asaf ile tanışıyor. Ali Asaf aslında doktor ama bilinmeyen nedenlerden dolayı doktorluğu bırakmış ve öğretmenliğe başlamış. Ali Asaf; okumuş, bilgili, sanata ve edebiyata düşkün aynı zamanda yakışıklılığıyla bütün kadınların ilgi odağı olan bir adam. Eylül’ü ilk gördüğü anda ona karşı bir şeyler hissettiği ve bundan sonra hayatının bir parçası olacağı kesindi. Çünkü Eylül tanıdığı hiçbir kıza benzemiyordu. Aralarındaki tek sorun Eylül’ün daha bir lise öğrencisi olmasıydı ki tam da bu yüzden aralarında hiçbir şey yaşanmıyor okul döneminde. Sadece bir elektrik, bir sinerji diyelim.

Eylül’ün Yeni Hayatı

Eylül her zamanki vurdumduymaz halleriyle hem babaannesini hem de Ali Asaf’ı çileden çıkartmayı biliyor ama babaannesinin ona olan sevgisiyle iyileşen Eylül babaannesinin isteğiyle doktor olmaya karar veriyor ve ders çalışmak için okulun en zekisi, en güzeli olarak bilinen Baharla tanışıyor. Baharla tanışmasını da okulun gıcık kız grubundan kurtarıp kahramanı olduğu Esma sağlıyor. Esma; saf, iyi niyetli ve her zaman güçlü kızın yanındaki ikinci karakter olarak karşımıza çıkan bir karakter ama aynı zamanda Eylül’ünde ileride tek ve en yakın arkadaşı hatta ailesi olacak kişi. Gelelim Bahar’a, Bahar; kendinden emin, egosu boyundan büyük, aslında kimsenin sevmediği ama popülerliği için arkadaş olunmak istenen anlaşılacağı üzere okulun popüler kızı. Ali Asaf’a deli gibi aşık, çoğu kişinin yapamayacağı bir cesaret göstergesiyle Ali Asaf’ın karşısına geçip “Ben sana aşığım, seninle evleneceğim” diyecek kadar cesur ve gözü kara. İşte tam da bu yüzden Bahar dizide korkulacak ve her bölüm yine neler karıştıracak acaba dediğimiz bir karakter. Onun da hedefi doktor olmak, çünkü o ailesi tarafından başarılı olmaya zorlanılmış bir çocuk. Baharın babası da bir diğer doktorumuz. İyi bir doktor mu bilinmez ama çıkarları ve paraya olan zaafı yüzünden ameliyathanede telefonla konuşup hayati bir hata yapıp hastasının ölümüne neden olacak kadar dikkatsiz ve paragöz. Maalesef bu hasta atarlı kızımız Eylül’ün babaannesi. Vefasız ve hayırsız baba ve üvey anne hastanenin para vermesiyle susup otururken intikam planı kuran Eylül hem babaannesinin vasiyeti hem de intikamı için çok çalışıp doktor olmayı başarıyor. Hem de çok başarılı bir doktor olmayı. Babaannesinin ölümünden sonra dizideki bir diğer asi karakterimiz olan Mehmet’le her şeyi bırakıp izini kaybettiriyor ve dizi birden 11 sene sonraya gidiyor.

Bundan sonrası herkesin doktor olduğu, bol bol entrikanın ve yeni sevgili adaylarının ortaya çıktığı bölümlerle devam ediyor. Yeni karakterlerimiz ve hastane içi olaylar bir sonraki yazımızda…